Radi se spominjava svojega otroštva. Živeli sva na vasi in v najinih otroških letih je bilo na vasi res veliko otrok približno enake starosti, s katerimi smo se podili po ulici, gozdu in travnikih. Nikoli nam ni bilo dolgčas in imeli smo veliko idej, iger in svobode. Nekaj iger iz najinega otroštva z veseljem prenašava na svoje otroke, morava pa priznati, da naju na nekaj iger, katere sva pozabili, spomnijo tudi najini otroci.
Ker se mnogokrat ne spomnimo, kaj bi se lahko igrali, smo Igrače za otroke za vas pripravili, nekaj naših najljubših iger strnili v kratek blog.
1. LISIČKA, KAJ RADA JEŠ?
To je igra, ki sva se jo igrali že sami v vrtcu in nama je ostala v tako lepem spominu, da jo z veseljem prenašava na svoje otroke. Na dvorišču zarišemo dve črti, med njima je 8-10m prostora. Lisica se postavi za eno črto in je obrnjena s hrbtom proti piščančkom, kateri stojijo za drugo črto.
Po navadi si že na začetku vsake igre pomagamo z izštevankami in tudi pri tej igri je tako. Z enostavno izštevanko An, Ban,… določimo lisico in tako se lov na piščančke začne. Piščančki sprašujejo lisico: ˝Lisica kaj rada ješ?˝ in se za vsako vprašanje, pomikajo korak proti lisici. Lisica je zelo izvirna pri hrani, ki jo rada je in si izmišljuje vse mogoče, od pice do brokolija in banane,… Lisica je prav zvita zver in počaka, da se ji piščančki popolnoma približajo. In ko lisica reče, da rada je piščanček, takrat se lov na piščančke začne. Tisti piščanček, katerega lisica ulovi prvega postane lisica.
Nejc: ”Ta igra mi je všeč, ker se lisica rada heca in straši piščančke, da rada je piiii…co,…in piščančki mislijo, da bo rekla piiiiščančke.”
2. KDO SE BOJI ČRNEGA MOŽA?
Se spomnite te igre? Na dva konca dvorišča narišemo črti. Za eno stoji Črni mož, ki ga določimo z izštevanko, na drugi strani pa so neustrašni otroci, ki se ne bojijo nikogar. Igra se začne tako, da črni mož vpraša otroke: Kdo se boji Črnega moža? Otroci pa mu odgovorijo: Jaz že neeee! Nato se Črni mož in otroci zapodijo drug proti drugemu. Tisti otrok, ki ga črni mož ujame, postane njegov pomagač in mu pomaga loviti ostale otroke, tako da se ves čas držijo za roke. Črni mož in otroci, katere je črni mož že ujel, se skupaj postavijo na eno stran in otroci, ki jih še ni ujel, na drugo. In Črni mož ponovno sprašuje, kdo se ga boji. Igra se nadaljuje tako, da črni mož skupaj z ujetimi otroki, kateri se ves čas držijo za roke, lovijo ostale otroke, dokler ne ostane samo še en otrok, in ta je Črni mož v naslednji igri.
Liza: ”Ko se držimo za roke in s črnim možem lovimo ostale otroke, mi je najbolj zabavno.”
3. KOLEBNICA
S kolebnico se najpogosteje igramo tako , da jo nekdo drži na enem koncu in jo vrti po tleh. Ostali igralci preskakujejo vrtečo se kolebnico. Tisti, ki je ne preskoči, zamenja tistega, ki kolebnico vrti.
Liza: ”Rada skačem čez kolebnico, ker moram biti hitra.”
4. GUMITWIST-KDO IMA RAD
Vsi igralci stojimo v krogu in si gumitwist zataknemo za gležnje.Elastika mora biti lepo napeta. Nato je vsak igralec enkrat na vrsti, da pove, kdo ima kaj rad. Če izreče tisto, kar radi jemo, ostanemo v krogu, ko pa pove nekaj, kar kdo ne mara, odskoči iz kroga. Ko izreče nekaj, kar nihče ne mara odskočimo vsi. Izgubi tisti, ki se mu elastika ovije okoli gležnja. Igra je polna smeha in zabave in po navadi skuhamo marsikaj, od dobrega do tistega, kar sploh ni za jest (smrdeče nogavice, plesniv sir,…)
Zala: ”To je res zabavna igrica, kjer se tudi malo razgibamo in všeč mi je, ker se nas lahko igra več.”
5. MUHCE
Pri igranju igre Muhce ponovno izberemo dva igralca in ju postavimo vsakega na svoj konec dvorišča, ostali pa so na sredini. Zunanja igralca si nato podajata žogo in ciljata muhce. Ko zunanji igralec muho zadane se zamenjata in igralec, kateri je bil zadet, postane metalec.
Lan: ”Muhce rad igram, ker muhce ciljamo in se te izmikajo, kar je res zabavno.”
6. PETELINČEK
Pri našem igranju je petelinčkov vedno veliko. Dva igralca se postavita vsak na svojo stran polja, petelinčki pa so v sredini. Zunanja igralca si nato podajata žogo, katero mora petelinček ujeti. Ko mu uspe žogo ujeti zamenja tistega igralca, kateri je vrgel žogo.
Lan: ”Igra mi je najbolj všeč, ker petelinček ne sme ujeti žoge in lahko meče žogo visoko v zrak.”
7. POLIGON
Zelo velikokrat si na dvorišču postavimo poligon. Na asfalt narišemo različne naloge, od skakanja po eni nogi, hoje nazaj, plazenja, do preskakovanja ovir in hoje po črti. Včasih si tudi prinesemo vrvi, palice in zaboje in naredimo poligon iz teh pripomočkov tudi na travi. Pri postavljanju poligona smo res lahko izvirni in si ga vsakič znova postavimo nekoliko drugače. Poskusite, zabavno je in dobra ideja, da se malo razmigamo.
Nejc: ”Poligon imam najraje, ker se štopamo in tekmujemo.”
8. GNILO JAJCE
Posedemo se v krog, tako, da gledamo en proti drugemu. Eden ostane zunaj kroga, drži v roki papirček in ga skriva za hrbtom. Hodi v smeri urinega kazalca in govori: ˝Kanglica, kanglica vodo drži, kdor se ozira, po hrbtu dobi!˝ Medem, ko hodi enemu od sedečih igralcev čimbolj neopazno za hrbet spusti robček. Ko robček sedeči igralec opazi, ga začne loviti v krogu po zunanji strani, dokler se ne usede na njegovo mesto. Tako se igralca zamenjata in je ta na vrsti, da hodi v krogu z robčkom. Če se zgodi, da igralec za hrbet dobi robček in ga ne opazi, ko igralec prehodi celoten krog, postane gnilo jajce in sedi v sredini kroga, dokler se to ne pripeti naslednjemu in ga na sredini zamenja.
Zala: Gnilo jajce se rada igram, ker je zabavno in ker se gnilo jajce po navadi igra cela družina.”
Maja, Igrače za otroke